facebook
čas biologije

Iako ne vole biologiju, na njenom času je najzanimnljivije

Podelite sa prijateljima

Marina Drndarski nastavnica je biologije zbog koje čak i oni koji ne vole njen predmet kažu da je na njenom času najzanimljivije. Dok oni koji vole biologiju – sa međunarodnih takmičenja ne vraćaju se praznih ruku.

Osnovnu školu “Drinka Pavlović” iz Beograda zovu i ekoškolom, a kako i ne bi kada u njoj odrastaju učenici čijim bi idejama i razmišljanjima mogli pozavideti i mnogi odrasli.

“Znate kako, najlepše je kada sretnete neku osobu sa kojom delite mišljenje i to je jako lep utisak kada čujete da ima isto mišljenje kao vi i onda imate zajedničku ideju na kojoj radite”, kaže Marija Gvozden, učenica VII razreda OŠ “Drinka Pavlović”.

Marija, Milja i Aleksandar slično razmišljaju, sličnih su afiniteta, a zajednička im je ljubav prema ekologiji. Aleksandar je pre dve godine napisao najbolji esej i kao pobednik otišao u Kanadu da predstavlja svoju školu na međunarodnom ekološkom takmičenju iz debatovanja. Zajedno sa svojim vršnjacima iz drugih delova sveta diskutovao je o ekološkim problemima i kao glavni problem navodi seču šuma. Pored zlatne medalje, u Srbiju se vratio pun utisaka.

Foto:Nova S

“Nije toliko bitno odakle smo – da odakle god da smo možeš da vidiš koji je problem i šta može da se popravi. Svi smo imali mišljenje šta je loše. A šta je to loše? Po mom mišljenju je loše jer se ljudi ne trude. Oni znaju da postoji problem, većina odraslih zna da postoji problem u seči, zagađenju, ali se ne trude da to poprave, da budu bolji, da svoj deo odrade u tom zadatku da se to popravi”, rekao je Aleksandar Marković Ćorac, učenik VII razreda OŠ “Drinka Pavlović”.

Škola “Drinka Pavlović” imala je i prošle godine dve predstavnice na istom takmičenju – Mariju i Milju, ali usled pandemije koronavirusa nisu mogle da otputuju u Englesku, pa je takmičenje održano onlajn. To ih nije sprečilo da se istaknu i daju originalna rešenja. Milja je odlučna da se ekologija u škole uvede kao obavezan predmet.

” Definitivno bih poboljšala obrazovni sistem, uvela te časove i zaista bih objasnila i profesorima i deci da na to ne smeju da gledaju kao na vrstu interesovanja zato što je ovo sada već globalni problem. Na to moraju da gledaju kao na moralnu obavezu jer to zaista i jeste jer smo zajedno doprineli do ovoga gde se danas nalazimo”, kaže Milja Kojić, učenica VII razreda OŠ “Drinka Pavlović”.

“Promena samim tim je svesnost ljudi da planeta umire, a što je više ljudi svesno to je veća šansa za napredak, a što više ljudi bude napredovalo i što više ljudi bude uključeno planeta će biti očuvana”, kaže Marija .

A očuvanju pravih vrednosti podučava ih nastavnica Marina. Trudi se da joj svaki čas bude drugačiji, što deci najviše i prija.

“U priči sa decom uvek iskrsne neko novo pitanje tako da je uvek za mene izazov da ti časovi ne budu identični nego uvek sa dozom humora. Nastavnik, osim što je nastavnik koji predaje, mora da bude i klovan i glumac”, smatra nastavnica biologije Marina Drndarski.

Uz pomoć štapa i kanapa, kaže Marina, otputovala je sa Aleksandrom na takmičenje u Kanadu. Vize, smeštaj, ishrana i prevoz uspešno su obezbeđeni zahvaljujući Marininoj predanosti poslu.

“To je bio jedan od najtežih delova jer kada dobijete 15. febraura rešenje da su deca prošla nađete se pred zatvorenim vratima kako da dođete do Kanade. Onda krenete od finansijera, tražite na razne načine. Tako da smo imali sreće, jer je u Kanadu putovalo devetoro dece, šestoro je osvojilo zlatnu medalju”, priča nastavnica Marina.

OŠ “Drinka Pavlović” član je brojnih međunarodnih udruženja. Takmiči se na polju zaštite životne sredine od 2009. godine, kada su bili drugi u Evropi na takmičenju “Škole za živu planetu”.

 

Tekst i prilog preuzeti sa nova.rs; Foto: nova.rs

Podelite sa prijateljima

One thought on “Iako ne vole biologiju, na njenom času je najzanimnljivije

Comments are closed.